Szeretném pár bejegyzésben körbejárni a szelektív hulladékgyűjtés témakörét, mert fontosnak és aktuálisnak érzem. Ebben az első részben általánosságoknál indulunk el, de majd később személyes példákra és ötletekre is kitérünk.
Az emberiség Földi tartózkodása során nem elhanyagolható mennyiségű szemetet termel és úgy tűnik ezzel még az űrben sem tudunk leállni. Sőt, egyenesen exportáljuk a Földi szemetet ki a világűrbe.
Mi egyszerű emberek talán úgy gondolhatjuk, hogy mi dolgunk ezzel? Semmi közünk hozzá mi lesz a szemetünkkel? Az a lényeg, hogy a kukás autó hétről hétre elszállítsa a szemetünket? Nem, egyáltalán nem. Egytől egyig felelősek vagyunk abban, hogy milyen mértékben szennyezzük környezetünket. Aktívan tennünk kell azért, hogy tisztább környezetben élhessünk. Gondoljunk csak a nápolyi szemét-háborúra. Elég egy kis hiba a gépezetben és nagyon gyorsan a fejünkre nőhet a szeméthegy.
Lássunk egy friss hírt:
Ma már a lakosság 99%-a tisztában van azzal, hogy a szelektíven visszagyűjtött anyagokból újra termékek készülnek, így visszajutnak az anyagok körforgásába.

A környezettudatos szemléletváltozás megmutatkozik az IKSZ és Stop.hu felmérésének eredményében is, hiszen a résztvevők 49%-a gyűjti szelektíven a hulladékot azért, mert így hozzájárul a különböző anyagok újrahasznosításához, 31% azért, mert így nem szennyezi környezetét, 12% azért, mert így csökkenti ökolábnyomát, 7% pedig azért, hogy ezzel segítse a nyersanyagokkal való takarékoskodást.

Saját bevallása szerint a magyar lakosság 67%-a gyűjti szelektíven a csomagolási hulladékokat, 43%-a pedig a hulladékká vált italos kartondobozokat is külön válogatja – derül ki az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés és a Stop.hu magyar lakosság szelektív hulladékgyűjtési szokásait vizsgáló közös kutatásából. Magyarországon ugyan évről-évre nő a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége, a lakosság mégis átlagosan évente csupán 8-10 kg hulladékot gyűjt vissza fejenként, mely jócskán az Európai Unió 20 kg / fő / év átlaga alatt marad. Ehhez az is hozzájárul, ami a felmérés eredményéből is kiderül, hogy a megkérdezettek 52%-ához nem jut el elegendő információ a környezetvédelem e területéről. A felmérésben résztvevők 57%-ánál még mindig népszerű kifogásnak számít a gyűjtőszigetek hiánya vagy távolsága, noha a gyűjtőpontok mára közel 8 millió fő számára érhetők el közvetlenül. A tejek és gyümölcslevek csomagolására szolgáló italos kartondobozok szelektív gyűjtését szorgalmazó IKSZ adatai szerint az elmúlt évben forgalomba került dobozoknak mindössze 17,7%-a gyűlt vissza újrahasznosításra. Ez alapján a magyar lakosság mindössze egytizede gyűjtötte szelektíven ezt a csomagolást, miközben a kutatás adatai szerint közel minden második lakos (43%) állítja magáról, hogy él a környezetvédelem ezen mindennapi, egyszerű módjával.
Forrás: www.iksznet.hu
Ez a néhány piktogram segít eligazodni abban, mit hol gyűjthetünk.
Papír hulladék
újságok, hullámpapír, kartondoboz, szórólap, csomagolópapír, könyvek, italosdoboz
újságok, hullámpapír, kartondoboz, szórólap, csomagolópapír, könyvek, italosdoboz